Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
     Mechiko      >> Estadio Azteca

Nacho. Aj keď u nás to tak nevyzerá, v krajinách ktoré sa prebojovali na záverečný turnaj MS vo futbale šampionátová horúčka vrcholí. Po prvých zápasoch je jasné, že Nemci sa môžu popýšiť krásnymi štadiónmi. Skúsme sa ale vrátiť o pár rokov späť a pripomenúť si turnaje, ktoré sa konali v rokoch 1970 a 1986 na Aztéckom štadióne v Mexiku.

Na prvom z nich dominoval Pelé a jeho Brazília, ktorá tu po tretíkrát vyhrala vtedajší pohár Julesa Rimeta a tým ho získala natrvalo do svojho vlastníctva. V roku 1986 to bol ďalší velikán svetového futbalu Maradona, ktorý aj s prispením "božej" ruky priviedol Argentínu k titulu.

Aztécky štadión bol dokončený v roku 1966 a zaradil sa k skvostom svetových futbalových chrámov. Hrať na jeho trávniku bolo snom snáď každého futbalistu, mňa nevynímajúc. Nevyšlo to, ale pri mojej ceste do Mexika som si jeho návštevu nemohol nechať ujsť.
Aj keď je Mexiko City obrovské, nájsť štadión nie je ťažké. Málokto sa však uspokojí s vonkajším pohľadom a tak aj ja hľadám spôsob ako sa dostať dnu. Pri prvej bráne ma odbili informáciou, že návšteva štadióna nie je možná. Skúšam inú (Puerta 1A - Falcos y Oficinas) a úspešne. Za poplatok 20 pesos je možné absolvovať prehliadku štadióna. Šarmantná sprievodkyňa ma informuje že:

- na štadióne pracuje približne 200 ľudí,
- o samotný trávnik sa ich stará asi 20,
- socha fanúšika Nacha bola na tribúnu umiestnená pred 4 rokmi,
- kapacita 105 000 sediacich divákov,
- projektoval Pedro Ramírez Vázquez,
- domovský stánok klubov América a Atlante,
- vnútri štadióna je malé múzeum v ktorom sa dozviete čo to o histórii.

Estadio Azteca z vonku ... ... z vnútra.

Atmosféra prázdneho štadióna sa určite nedá porovnať s tou keď je tu vypredané ale človek má aspoň stále o čom snívať. A tak sa lúčim skandovaním mexických fanúšikov, ktoré sa v tomto čase prenieslo z tribún aztéckeho štadióna do nemeckých miest.

Mechiko, Mechiko ra ra ra ....

Viac info.
Estadio Azteca.

Pripravovaný článok v sekcii Mechiko - Námestie troch kultúr.

- pridané 14 júna 2006 -
... anywhere I roam where I lay my head is home