Cesty
Moja Amerika
Indická skúsenosť
Vtedy v Kanade
Za Moo v Nórsku
Mechiko
Naša Amerika
Kolumbia
 -- Cieľ cesty ...
 -- Kávička
 -- Medelín
Kolumbia     Kolumbia 2007   >>   Cieľ cesty - Kolumbia

Trnky vo Venezuele a Kolumbii, Apríl - Máj 2007

Už je to skoro rok, čo sme prekročili hranice Kolumbie. Kolumbia nás veľmi príjemne prekvapila a mrzí ma, že mi trvalo tak dlho doplniť naše články fotkami a dodatočnými informáciami.   - mapka Kolumbie -

Cartagena V našich zemepisných šírkach je ešte stále zakorenený pocit, že je to krajina, ktorej sa treba na cestách radšej vyhnúť. Áno, je to stále krajina, ktorej nedostupné džungľou porastené oblasti ovládajú polovojenské jednotky - guerillas, a kde neustále stretávate vojakov a policajtov. Sú tu a je ich hodne, ale sú tu pre vašu bezpečnosť.

Informácií o nezávislom cestovaní v Kolumbii je u nás málo, a ľudí ktorí už túto krajinu navštívili, ešte menej. Vedeli sme, že bezpečnosť sa v posledných rokoch, s nástupom prezidenta Uribeho veľmi zlepšila, a tak sme sa rozhodli ísť túto skutočne krásnu krajinu objavovať.
To čo sme tu, zažili a videli, nás veľmi prekvapilo a náš pohľad na Kolumbiu sa veľmi zmenil. Našim cieľom, je vám Kolumbiu čo najviac priblížiť, aby aj vám pri pomyslení na ňu, prišli na um najprv pojmy ako, Cartagena, salsa, chiva, káva ... a až potom kokaín a únosy.

Okrem prírodných krás a nádherných miest, sú to najmä ľudia, ktorí robia z návštevy Kolumbie nevšedný zážitok. Ich nesmiernu ochotu a dobrosrdečnosť asi najviac vystihuje fráza, - Con mucho gusto (s radosťou), ktorú používajú namiesto prosím. Často krát sú to maličkosti, ktoré robia pobyt na cestách ale aj každodenný život krajším ....

- pýtali sme sa na cestu k našej ubytovni ... starší pán sa nezdržoval vysvetľovaním, a prešiel s nami dva bloky a doviedol nás až na miesto ktoré sme hľadali.
- Ľudia predávajúci jedlo na ulici zvyčajne cenník nemajú, takže je to vždy na ňom akú cenu vám povie a na vás či sa pustíte zjednávať. Trafili sme na predavača ktorý mal rečovú poruchu a cenu som sa od neho nedozvedel. Dal som mu koľko som uznal za vhodné. On to prijal ale o chvíľu za mnou došiel a polovicu mi vrátil.

Chiva O Cartagene sa čo to dozviete v nasledujúcom článku. Chiva - tradičný autobus (pestro pomaľovaná drevená nadstavba na korbe nákladného auta), je už na ústupe a premáva len na malých lokálnych linkách alebo ako vyhliadkový turistický autobus. Káve sa budem venovať podrobnejšie neskôr a tak vám teraz poviem niečo o smaragdoch.

V Kolumbii sa vyťaží 70-90% najkvalitnejších smaragdov na svete. Pôvodný obyvatelia považovali smaragd za posvätný kameň a používali ho len na rituálne predmety a pri výmennom obchode.
Španieli to videli trošku inak, a začala sa tu nielen zlatá ale aj "zelená" horúčka. Zelené kamene sa začali vyvážať a zdobiť klenoty po celom svete. Neskôr boli Kolumbijské smaragdy jedným z hlavných zdrojov financovania bojov za slobodu spod Španielskej koloniálnej nadvlády.

Siesta v Guatape. Juan Valdez :) Čerstvé ovocie ?

- pridané 05 Apríla 2008 o 14:52:38 -
... anywhere I roam where I lay my head is home